Wykończenie wnętrza

W tym dziale opisane zostały rodzaje tapicerek występujących w M5 E34, czyli materiały wykończenia wnętrza, którymi pokrywane były fotele, boczki drzwiowe, tunel środkowy czy nawet deska rozdzielcza lub tylna półka. Dla ułatwienia i pewnego porządku na stronie używam angielskich nazw, a w nawiasach podaję kod wykończenia wnętrza.

Rodzaje tapicerek występujących w M5 E34 można zasadniczo podzielić na dwie grupy: tapicerki łączące materiały syntetyczne z naturalnymi (dalej zwane pół-skóry) oraz tapicerki skórzane. W całym okresie produkcji M5 E34 było aż 42 standardowo oferowanych tapicerek, które przy pominięciu zakresu obszytych elementów można zaszeregować do 11 zasadniczych tapicerek (2 kolory tapicerek typu pół-skóry oraz 9 kolorów skór). Niektóre z nich były dostępne tylko na rynku Ameryki Północnej lub tylko w samochodach o nadwoziu Touring.

W poniższej tabeli zestawiono wszystkie standardowo oferowane wykończenia wnętrz wraz z okresem ich stosowania oraz podziałem występowania w danej wersji.

Wnetrza wystepowanie 

W trackie okresu produkcji, podobnie jak w przypadku kolorów nadwozia, BMW Motorsport zmieniało rodzaje poszczególnych tapicerek zastępując je innymi. Główna zmiana nastąpiła końcem 1991 roku czyli w momencie zmiany silnika z S38B36 na S38B38. Zarówno standardowa paleta kolorów nadwozia jak i standardowa oferta wykończenia wnętrz zostały wtedy odświeżone ukazując światu nowe wersje HC91, HC92 oraz w 1992 roku HJ91. Należy zauważyć, że zmiana kodu tapicerki nie zawsze oznaczała fizyczną zmianę w wyglądzie czy użytych materiałach, co można traktować wyłącznie jako zmianę kodowania, a nie zmianę oferty. Przykładem takiej zmiany jest przejście z kodu cyfrowego na nowszy kod literowy u schyłku 1994 roku. Na przykład tapicerka Black Extended Nappa leather o kodzie (0318) dostała nowy kod (L7SW). Dla zachowania pewnego porządku każdy z kodów został na tej stronie ujęty osobno.

Wersje na rynek Ameryki Północnej oferowane były tylko w podstawowym zakresie pokrycia skórą (szczegóły na temat zakresów znajdują się poniżej), natomiast zmiana na M5 US leather z końcówki 1992 roku polegała zastosowaniu:

 • boczków nowego typu (z podłokietnikiem oraz rączką wykonaną z jednego elementu oraz z listwą ozdobną w górnej jego części),
 • listew ozdobnych pod deską rozdzielczą,
 • obszytych mieszków pasów przednich foteli.

Zmiana ta była również zastosowana w Europie, ale tylko w zwykłych E34, natomiast modele M5 E34 do końca swojej produkcji wyposażane były w boczki starego typu, za wyjątkiem niektórych zamówień Individual Upholstery po roku 1993.

Niestety egzemplarze afrykańskie HD98, były oferowane na rynek RPA w lokalnej, nie znanej ofercie tapicerek.

 

Pół-skóry

Niewątpliwym wyróżnikiem M5 E34 były tapicerki M, dedykowane do tego modelu, nie występujące w żadnym innym E34. Były one oferowane tylko wersjach Europejskich.

W tapicerkach M w wersjach HD91 i HD92 środki foteli obszyte były materiałem z fakturą M z boczkami foteli oraz zagłówkami obszytymi skórą Nappa. W wersjach HC91, HC92 oraz HJ91 środki foteli obszyte były materiałem z fakturą Hurricane M z boczkami foteli oraz zagłówkami obszytymi skórą Amaretta. Zarówno pierwsza jak i druga wersja tego wykończenia występowała w dwóch kolorach:

 • w jasnym, srebrno-szarym (Silvergrey),
 • w ciemnym, antracytowym (Anthracite).

Syntetyczna tkanina M oraz Hurricane M jest swego rodzaju flagowym wnętrzem M5 E34, które nadaje mu wyjątkowego, sportowego charakteru i klimatu. Warto zaznaczyć, że podobne tkaniny były też oferowane w BMW M3 E36, potocznie zwane M Rain.

Na takie dedykowane wnętrze o sportowym charakterze zdecydowało się tylko niecałe 28% nabywców tych aut. Pozostali kupujący wybrali na bardziej klasyczne, jak również bardziej luksusowe wnętrze skórzane.

 

Wnętrza skórzane

Grupa wnętrz skórzanych była dużo bardziej zróżnicowana, nie tylko ze względu na kolorystykę, ale również ze względu na użyty gatunek skóry jak i na zakres pokrycia wnętrza. Poniżej opisano każdy z wyróżników:

1. Gatunek użytej skóry:

 • Skóra Nappa – ogólne określenie na skóry pochodzenia zwierzęcego, które są przetwarzane od warstwy wewnętrznej (mięsnej). Nappa jest ogólnym terminem skór gładkich, nie szlifowanych, wyprawionych stroną licową na zewnątrz przez co posiadających otwarte pory. To właśnie temu sposobowi wyprawiania zawdzięczają one swoją porowatą strukturę, delikatność i miękkość. Skóra Nappa oznaczała początkowo bardzo miękką, gładką skórę do produkcji rękawiczek. Do grona skór typu Nappa zaliczają się skóra anilinowa, skóra semi-anilinowa oraz skóra licowa.
 • Skóra Buffalo – skóra z bawoła charakteryzująca się wysoką trwałością. W porównaniu do skór licowych Nappa posiada ona włókna o wyraźniej widocznym i głębszym wzorze.
 • Skóra Amaretta – jest to skóra typu zamszowego zeszlifowana od strony lica, a następnie garbowana poprzez utlenianie się tranu i olei rybich w skórach owiec lub jagniąt. W wyniku szlifowania pierwotna skóra gładka otrzymuje aksamitną warstwę wierzchnią. Surowe włókna są krótsze i bardziej aksamitne niż w przypadku skór welurowych. Skóra tego typu była używana w M5 E34 tylko we wnętrzach typu pół-skóry i tylko na boczki oraz zagłówki foteli.
 • Skóra Nubuk – wyprawiona miękka skóra wykończona od strony lica po jego uprzednim oszlifowaniu polerującym. Jest ona najczęściej pochodzenia bydlęcego, cielęcego lub wieprzowego. Garbowana metodą chromową (w odróżnieniu od zamszu garbowanego metodą tłuszczową). Surowcem na nubuk mogą być tylko skóry o niewielkim uszkodzeniu lica. Skóra tego typu była używana w M5 E34 tylko na podsufitki przy zamówieniu całkowitego zakresu obszycia.
 • Nappa-Textil Webstructure – połączenie skóry Nappa z tkaniną syntetyczną tworzące charakterystyczny wzór pajęczej sieci. W standardzie materiał ten stosowany był tylko na środkowe części przednich foteli, tylnej kanapy oraz oparcia. Pozostałe ich elementy (boczki oraz zagłówki) pozostawały obszyte skórą Nappa. Opcja ta była oferowana tylko w wersjach HD91 oraz HC91 przed liftem, w połączeniu z jednym z 3 kolorów skóry: z czarną, srebrno-szarą lub jasną srebrno-szarą.

2. Zakres pokrycia skórą:

Przez zakres obszycia wnętrza należy rozumieć ilość elementów wnętrza pokrytych skórą (głównie przez obszywanie, jak również przez oklejanie). W poniższej tabeli zestawiono 3 oferowane dla M5 E34 zakresy, natomiast poszczególne elementy wraz z ich symbolami zostały opisane tutaj.

Zakres Obszycia

3. Kolor skóry:

W standardowej ofercie kolorystycznej skór pojawiło się aż 9 kolorów z czego 7 było dostępnych w sedanach. Były to następujące kolory (angielska nazwa w nawiasie): 

 • Czarny (Black),
 • Srebrno-szary (Silvergrey),
 • Jasny Srebrno-szary (Light Silvergrey),
 • Naturalny (Natur),
 • Szampański (Champagne),
 • Szary Syjamski (Siamgrey),
 • Antracytowy (Anthracite).

Na szczególną uwagę zasługuje oferta wnętrz skórzanych w nadwoziu Touring. Z jednej strony oferta ta wydaje się uboga, bo tylko 3 rodzaje tapicerek skórzanych oferowano w standardzie, ale z drugiej strony jest wyjątkowa ponieważ zawierała 2 unikalne dla tego nadwozia, wnętrza dwukolorowe:

 • Jasny Srebrno-Szary + Ciemny Srebrno-Szary (Light Silvergrey + Dark Silvergrey),
 • Jasny Pergaminowy + Ciemny Pergaminowy (Light Parchment + Dark Parchment).

 

Opcja Individual Upholstery / Sonderpolsterung

Dodatkowo, podobnie jak w przypadku kolorów nadwozia, w całym okresie produkcji M5 E34 na życzenie klienta dostępna była dostępna opcja Individual Upholstery (Z1XX oraz 9990). Opcja ta to wnętrze wykończone w sposób wykraczający poza standardową ofertę i była koniecznością w następujących przypadkach:

 • zamówienie wnętrza które nie było w standardzie na danym rynku lub w danej wersji (a było w standardzie na innym rynku lub w innej wersji),
 • zamówienie wnętrza skórzanego, ale w kolorze spoza standardowej palety barw,
 • zamówienie drobnej zmiany takiej jak obszycie dodatkowego elementu wnętrza skórą,
 • zamówienie obszycia foteli materiałem spoza standardowej oferty.

W całym okresie produkcji tylko 4,8% klientów zdecydowało się na niestandardowe wnętrze, wybierając praktycznie niepowtarzalne rozwiązania. Ciekawostką jest to, że znalazł się jeden klient w Ameryce Północnej, który zamówił swoją wersję HD93 z wnętrzem Anthracite M cloth + Nappa leather bolsters (0313), które było w standardzie tylko w wersjach Europejskich. Często jednak fantazja klientów w tym temacie wykraczała dużo dalej, kilka przykładowych pokazano na zdjęciach poniżej.

Poniżej znajdują się wszystkie tapicerki ze standardowej oferty (niestety nie posiadam przykładowych zdjęć do wszystkich tapicerek, jeśli ktoś takowe posiada to bardzo proszę o kontakt) oraz kilka przykładów z pakietu Individual Upholstery. 

 


 Wnętrza dedykowane do M5 E34 (pół-skóry), kolor antracytowy: 

1. Anthracite M cloth + Nappa leather bolsters / Anthrazit Stoff (0313)

 Stosowane od 02/1990 do 03/1992

0313_1 0313_2 0313_3 0313_4

 

2. Anthracite M cloth + Nappa leather bolsters / Anthrazit Stoff (0314)

 Stosowane od 11/1988 do 02/1990

0314_1 0314_2 0314_3 0314_4

 

3. Anthracite M cloth + Amaretta bolsters / Anthrazit Stoff M5 (0475)

 Stosowane od 10/1991 do 07/1994

0475_1 0475_2 0475_3 0475_4

 

4. Anthracite M cloth + Amaretta bolsters / Stoff Hurrican Anthrazit (A9AT)

 Stosowane od 09/1994 do 06/1995

Brak zdjęć

 


 Wnętrza dedykowane do M5 E34 (pół-skóry), kolor srebrno-szary:

 5. Silvergrey M cloth + Nappa leather bolsters / Silber Stoff (0315)

 Stosowane od 02/1989 do 08/1990

0315_1 0315_2 0315_3 0315_4

 

6. Silvergrey M cloth + Nappa leather bolsters / Silber Stoff (0280)

 Stosowane od 06/1988 do 06/1988

Brak zdjęć

 

7. Silvergrey M cloth + Nappa leather bolsters / Silbergrau Stoff (0416)

 Stosowane od 09/1990 do 02/1992

0416_1 0416_2 0416_3 0416_4

 

8. Silvergrey M cloth + Amaretta bolsters / Silbergrau Stoff M5 (0476)

 Stosowane od 10/1991 do 07/1994

0476_1 0476_2 0476_3 0476_4

 

9. Silvergrey M cloth + Amaretta bolsters / Stoff Hurrican Silbergrau (A9SL)

 Stosowane od 09/1994 do 07/1995

Brak zdjęć

 


Wnętrza skórzane, kolor czarny

10. Black Nappa leather / Schwarz Leder (0226)

Stosowane od 10/1989 do 06/1992

0226_1 0226_2 0226_3 0226_4

 

11. Black Nappa M5 US leather / Schwarz M5 US Leder (0526)

 Stosowane od 09/1992 do 03/1993

0526_1 0526_2 0526_3 0526_4

 

12. Black Extended Nappa leather / Schwarz Vollleder (0318)

 Stosowane od 08/1988 do 07/1994

0318_1 0318_2 0318_3 0318_4

 

13. Black Extended Nappa leather + Textil Webstructure / Schwarz Vollleder + Textil Webstruktur (0318 + S785)

 Stosowane od 01/1990 do 11/1993

0318S785_1 0318S785_2 0318S785_3 0318S785_4

 

14. Black Extended Nappa leather / Leder Nappa Schwarz (L7SW)

 Stosowane od 09/1994 do 07/1995

LS7W_1 LS7W_2 LS7W_3 LS7W_4

 

15. Black Complete Nappa leather / Schwarz Komplettleder (0330)

 Stosowane od 09/1989 do 06/1994

zdjęcia w przygotowaniu

 

16. Black Complete Nappa leather + Textil Webstructure / Schwarz Komplettleder + Textil Webstruktur (0330 + S785)

 Stosowane od 04/1990 do 11/1992

Brak zdjęć

 

17. Black Complete Nappa leather / Leder Nappa Schwarz (L8SW)

 Stosowane od 09/1994 do 03/1995

Brak zdjęć

 


 Wnętrza skórzane, kolor srebrno-szary

18. Silvergrey Nappa leather / Silber Leder (0227)

 Stosowane od 10/1989 do 08/1990

0227_1 0227_2 0227_3 0227_4

 

19. Silvergrey Extended Nappa leather / Silber Vollleder (0319)

 Stosowane od 09/1988 do 08/1990

zdjęcia w przygotowaniu

 

20. Silvergrey Extended Nappa leather + Textil Webstructure / Silber Vollleder + Textil Webstruktur (0319 +S785)

 Stosowane od 05/1990 do 07/1990

Brak zdjęć

 

21. Silvergrey Complete Nappa leather / Silber Komplettleder (0331)

Stosowane od 09/1989 do 07/1990

Brak zdjęć

 

22. Silvergrey Complete Nappa leather + Textil Webstructure / Silber Komplettleder + Textil Webstruktur (0331 +S785)

 Stosowane od 03/1990 do 05/1990

Brak zdjęć

 


 Wnętrza skórzane, kolor jasny srebrno-szary

23. Light Silvergrey Nappa leather / Silbergrau Hell Leder (0438)

Stosowane od 09/1990 do 06/1992

0438_1 0438_2 0438_3 0438_4


24. Light Silvergrey Nappa M5 US leather / Silbergrau Hell M5 US Leder (0527)

Stosowane od 09/1992 do 03/1993

0527_1 0527_2 0527_3 0527_4

 

25. Light Silvergrey Extended Nappa leather / Silbergrau Hell Volleder (0417)

 Stosowane od 09/1990 do 07/1994

0417_1 0417_2 0417_3 0417_4

 

26. Light Silvergrey Extended Nappa leather + Textil Webstructure / Silbergrau Hell Volleder + Textil Webstruktur (0417 + S785)

 Stosowane od 10/1990 do 04/1993

0417+S785_1 0417+S785_2 0417+S785_3 0417+S785_4

 

27. Light Silvergrey Extended Nappa leather / Leder Nappa Silbergrau Hell (L7SH)

 Stosowane od 09/1994 do 07/1995

Brak zdjęć

 

28. Light Silvergrey Complete Nappa leather / Silbergrau Hell Komplettleder (0419)

 Stosowane od 09/1990 do 11/1993

0419_1 0419_2 0419_3 0419_4

 

29. Light Silvergrey Complete Nappa leather  + Textil Webstructure/ Silbergrau Hell Komplettleder + Textil Webstruktur (0419 + S785)

 Stosowane od 01/1991 do 11/1992

Brak zdjęć

 

30. Light Silvergrey Complete Nappa leather / Leder Nappa Silbergrau Hell (L8SH)

 Stosowane od 02/1995 do 07/1995

Brak zdjęć

 


Wnętrza skórzane, kolor naturalny

31. Natur Extended Nappa leather / Natur Volleder(0320)

Stosowane od 09/1989 do 01/1992

zdjęcia w przygotowaniu

 


 Wnętrza skórzane, kolor szampański

32. Champagne Extended Nappa leather / Champagner Volleder (0312)

 Stosowane od 09/1989 do 07/1994

0312_1 0312_2 0312_3 0312_4

 

33. Champagne Extended Nappa leather / Leder Nappa Champagner (L7CM)

 Stosowane od 09/1994 do 05/1995

Brak zdjęć

 

34. Champagne Complete Nappa leather / Champagner Komplettleder (0321)

 Stosowane od 05/1990 do 05/1995

Brak zdjęć

 

35. Champagne Complete Nappa leather / Leder Nappa Champagner (L8CM)

 Stosowane od 09/1994 do 02/1995

Brak zdjęć

 


 Wnętrza skórzane, kolor szary syjamski

 36. Siamgrey Extended Buffalo leather / Siamgrau Buffalo (0322)

 Stosowane od 09/1988 do 08/1990

0322_1 0322_2 0322_3 0322_4Wnętrza skórzane, kolor antracytowy

 37. Anthracite Extended Buffalo leather / Anthrazit Buffalo (0418)

 Stosowane od 09/1990 do 07/1994

0418_1 0418_2 0418_3

 

38. Anthracite Extended Buffalo leather / Leder Wasserbuef Anthrazit (M7AT)

 Stosowane od 09/1994 do 07/1995

Brak zdjęć

 


 Wnętrza skórzane, dwukolorowe 

 39. Light Silvergrey + Dark Silvergrey Extended Nappa leather / Silbergrau-Silbergrau Hell Bicolor (0493)

 Stosowane od 04/1994 do 06/1994

0493_1 0493_2 0493_3 0493_4

 

40. Light Silvergrey + Dark Silvergrey Extended Nappa leather / Bicolor Silbergrau Hell (N3SH)

Stosowane od 09/1994 do 07/1995

N3SH_1 N3SH_2 N3SH_3 N3SH_4

 

42. Light Parchment + Dark Parchment Extended Nappa leather / Perrgament-Perrgament Hell Bicolor (0494)

 Stosowane od do 03/1992 do 01/1994

0494_1 0494_2 0494_3

 

42. Light Parchment + Dark Parchment Extended Nappa leather / Bicolor Pergament (N3PE)

 Stosowane od 10/1994 do 07/1995

Brak zdjęć

 


 Wnętrza Individual Upholstery / Sonderpolsterung (Z1XX / 9990)

Stosowane od 04/1988 do 07/1995

1. Wnętrze wersji specjalnej Elekta: wnętrze włoskie.

 • Extended Nappa leather w kolorze orzecha laskowego wraz z pikowaniem oraz szwami.
 • Deska rozdzielcza obszyta czarną skórą Nappa.
 • Dywaniki oraz wykładzina podłogowa w kolorze zielonym Mexico.
 • Pozostałę elementy jak w (L7SW).

Dodatkowe wyposażenie specjalne (S940):

 • Dodatkowy schowek siatkowy na tunelu obok nóg pasażera.

0990_01_1 0990_01_2 0990_01_3 0990_01_4

 

2. Wnętrze wersji specjalnej 20 Jahre Motorsport.

 • Dwa sportowe fotele Recaro SR.
 • Środkowe części przednich foteli, kanapy oraz oparcia obszyte antracytowym materiałem z symbolami ///M.
 • Welurowe dywaniki z czerwoną obwódką. 
 • Obręcz kierownicy, gałka dźwigni zmiany biegów i jej mieszek, dźwignia hamulca ręcznego i jej mieszek obszyte czarnym zamszem z czerwonymi szwami. 
 • Pozostałę elementy jak w (0475).

 Dodatkowe wyposażenie specjalne (S940):

 • Boczki drzwione nowego typu z elementami wewnętrznymi pokrytymi antracytowym materiałem z symbolami ///M.
 • Listwy ozdobne pokryte włóknem węglowym.
 • Czerwone pasy z napisem BMW Motorsport.

0990_02_1 0990_02_2 0990_02_3 0990_02_4

 

3. Wnętrze Complete Nappa leather w kolorze niebieskim Tobago (0489):

Elementy obszyte skórą Nappa w kolorze niebieskim Tobago:

 • Słupki A, B oraz C.
 • Uchwyty dachowe.
 • Lampki w słupkach C.
 • Tylna półka.
 • Daszki przeciwsłoneczne wraz z ich mocowaniem (zawiasem).
 • Lampki pod dzaszkami przeciwsłonecznymi. 

Ponadto:

 • Schowek wyłożony zamszem.
 • Wykładzina podłodowa oraz dywaniki w kolorze niebieskim Tobago.
 • Podsufitka obszyta skórą Nubuk w kolorze niebieskim Tobago.
 • Pozostałe elementy wnętrza jak w (0318).
0990_03_1 0990_03_2 0990_03_3 0990_03_4
 
 
4. Brak dostępu do danych o wnętrzu:
 
0990_04_1 0990_04_2 0990_04_3 0990_04_4
 
 
5. Wnętrze Complete Connolly leather w kolorze ciemnoczerwonym (A 3086).

Elementy obszyte skórą Connolly w kolorze ciemnoczerwonym A 3086:

 • Koło kierownicy.
 • Kolumna kierownicza.
 • Siedzenia.
 • Tylna półka.
 • Mieszek gałki dzwigni zmiany biegów oraz hamulca ręcznego.
 • Nici do szycia oraz pikowania też w kolorze w kolorze ciemnoczerwonym A 3086.

Elementy obszyte skórą Connoly w kolorze czarnym A8500: 

 • Elementy górne boczków drziowych.
 • Słupki A, B i C. 
 • Uchwyty dachowe oraz haczyki na ubrania.
 • Daszki przeciwsłoneczne wraz z ich mocowaniem (zawiasem).
 • Gałka zmiany biegów.
 • Dźwignia hamulca ręcznego.
 • Nici do szycia oraz pikowania też w kolorze czarnym A8500.

Ponadto: 

 • Deska rozdzielcza jak w (0318).
 • Pozostałe elementy wnętrza jak w (0330).
0990_05_1 0990_05_2
 
6. Wnętrze Extended Nappa leather w kolorze orzecha laskowego w połączeniu z drewnianymi listwami ozdobnymi.
 • Nici do szycia oraz pikowania też w kolorze orzech laskowy.
 • Lamówki siedzień oraz zagłówków z czarnej skóry Nappa.
 • Dywaniki oraz wykładzina podłogowa w kolorze orzech laskowy.
 • Pozostałe elementy jak w (L7SW).
Dodatkowe wyposażenie specjalne (S940):
 • Dodatkowy schowek siatkowy na tunelu obok nóg pasażera.
 • Listwy ozdobne z drewna cisowego.
 • Gałka zmiany biegów z drewna cisowego.
 • Rękojeść dźwigni hamulca ręcznego z drewna cisowego.
0990_06_1 0990_06_2 0990_06_3

7. Wnętrze Complete Nappa leather w kolorze ciemnoszarym.

Elementy obszyte skórą Nappa w kolorze ciemnoszarym:
 • Boczki przednich foteli, kanapy oraz oparcia.
 • Przednie oraz tylne zaglówki.
 • Podłokietnik.
 • Daszki przeciwsłoneczne wraz z ich mocowaniem (zawiasem).
 • Lampki pod dzaszkami przeciwsłonecznymi. 
 • Uchwyty dachowe.
Elementy obszyte skórą Nappa w kolorze jasnoszarym:
 • Środkowe części przednich foteli, kanapy oraz oparcia.
 • Wewnętrzne elementy boczków drzwiowych.
Ponadto:
 • Wykładzina z miękkiego weluru.
 • Nici do szycia oraz pikowania w kolorze nr. 01410.
 • Podsufitka obszyta skórą Nubuk w kolorze ciemnoszarym.
 • Schowek wyłożony zamszem w kolorze ciemnoszarym.
 • Pozostałe elementy wnętrza jak w (0318).
0990_07_1 0990_07_2 0990_07_3 0990_07_4
 
 
 
Kolejne w przygotowaniu.
 

 

Po więcej ciekawych informacji zapraszam do działu Statystyki produkcyjne.

        Powered by cms.wij.pl