Wygląd wnętrza

Wygląd wnętrza podobnie jak wygląd zewnętrzny cechował się drobnymi szczegółami, które podkreślały sportowe zacięcie M5 E34. Styliści BMW Motorsport postarali się by wyróżnić wnętrze M5 od pozostałych wersji E34 za pomocą delikatnych dodatków nadających tej wersji jeszcze większego smaczku. 

wyglad wnetrza

Opcje wyposażenia oraz rodzaje konfiguracji wnętrza zostały opisane odpowiednio w działach "Opcje wyposażenia" oraz "Wykończenie wnętrza", tutaj natomiast wymienione zostały tylko cechy szczególne BMW M5 E34. Ogólny wygląd wnętrza M5 E34 jest identyczny z innymi wersjami BMW E34, ale M5 E34 posiada kilka unikatowych elementów, które wymieniłem poniżej.

Panel licznika. Wyróżniał się on następującymi cechami: czerwone wskazówki, wskaźnik temperatury oleju pod obrotomierzem w °C lub °F w zależności od rynku (w miejscu wskaźnika zużycia paliwa w zwykłych E34), logo M pomiędzy prędkościomierzem a obrotomierzem czy obrotomierz wyskalowany do 8000 1/min. Licznik zawiera również zintegrowany system monitorowania i sprawdzania stanu pojazdu, który wyświetla komunikaty w dolnej jego części. Prędkościomierz wyskalowany do 300 km/h lub 180 MPH w zależności od rynku. Ciekawostką jest to, że liczniki w MPH z rynku amerykańskiego posiadały czerwony znacznik przy 55 MPH, podczas gdy liczniki w MPH z samochodów RHD posiadały wszystkie znaczniki białe. W licznikach wyskalowanych w km/h wskaźnik poziomu paliwa wyskalowany był do 90 litrów (przy ostatnim znaczniku 90 litrów czasami występuje jedna kreseczka lub dwie. Prawdopodobnie w starszych autach jest jedna kreska, ale nie potwierdziłem tej informacji) za wyjątkiem wersji Winkelhock oraz na Japonię z mniejszym, 80-cio litrowym zbiornikiem paliwa. W licznikach wyskalowanych w MPH wskaźnik poziomu paliwa posiadał tylko trzy symbole: R, 1/2 oraz F. Liczniki można rozpoznać po symbolu na dole tarczy prędkościomierza EG04 dla Europy LHD, EG08 dla Europy RHD, SAE08 dla USA, czy JPN10 dla Japonii.

licznik

Listwy progowe z logiem M5. Występowały one w dwóch typach, w zależności od daty produkcji (zmiana nastąpiła pod koniec produkcji modeli z silnikiem S38B36). Każdy z typów miał jeszcze dwie odmiany. W starszym typie listew różnica polegała na znaczku, mógł on być całkowicie biały lub posiadać kolorowe paski ///M. Listwy starego typu, był zawsze w jednym kolorze, niezależnie od koloru tapicerki.

listwy stare

W nowszym typie listew różnica polegała na kolorze, były czarne lub szare, dobierane według koloru tapicerki.

listwy nowe

Gumowa podstopnica ze znaczkiem ///M.

 Podstopnica 2

Bagażnik wyścielony dywanem oraz dodatkowy schowek po lewej stronie bagażnika, w którego miejscu montowana była zmieniarka CD, w zależności od opcji wyposażenia.  

bagaznik

Obszyta skórą gałka zmiany biegów z podświetlanym embleamatem oraz charakterystycznymi trzema paskami ///M w jego lewym górnym rogu. Zdarzały się również gałki z literą M w logo, były one przez pewien czas oferowane jako zamiennik w ASO. Jak ktoś takową kupił w tym czasie to dostał z logiem M, natomiast oryginalna z czasów produkcji była tylko z trzema paskami.

 galka

Dodatkowa półeczka na drobne rzeczy wokół drążka zmiany biegów. 

 poleczka

Dwupołożeniowy, podświetlany przełącznik zawieszenia EDC, zmieniający charakterystykę pracy zawieszenia, pozwalający na utwardzenie zawieszenia podczas szybszej jazdy. Był on montowany tylko w samochodach z pakietem Nürburgring (który był w standardzie po maju 1994) i znajdował się po prawej stronie licznika, w pobliżu przełącznika świateł przeciwmgielnych. W autach bez przełącznika w jego miejscu znajdowała plastikowa zaślepka. 

 edc

Tylna kanapa w wersji dwumiejscowej, z zabudowanym tunelem oraz schowkiem. Z pewnością jest to cecha wyróżniająca M5 E34 spośród zwykłych E34, ale trzeba zaznaczyć, że była ona stosowana głównie na początku produkcji. Niestety jej występowanie nie było zakodowane w VIN-ie. Po wrześniu 1990 była ona już tylko na specjalne zamówienie, a w standardzie pojawiła się kanapa trzymiejscowa, z opuszczanym podłokietnikiem (w sedanach podłokietnik był głębszy i z otwieranym schowkiem, a w touringach płytszy, bez schowka).

 kanapa
Kanapa2
Kanapa3
Kanapa4 

Przednie sportowe fotele (z niem. Sportsitze), które w zależności od wyboru klienta mogły być w wersji z elektryczną regulacją i pamięcią ustawień (na zdjęciu poniżej fotel pasażera, bez pamięci ustawień) lub regulowane mechanicznie (ręcznie). Trzeba zaznaczyć, że fotele te były identyczne z tymi występującymi w zwykłych modelach E34, choć w M5 E34 bywały wykończone materiałem dostępnym tylko w M5 na przykład: M cloth z boczkami w skórze w modelach z silnikiem S38B36 oraz M cloth z boczkami wykończonymi amarettą w modelach z silnikiem S38B38. Więcej informacji na temat materiałów używanych do wykończenia wnętrza znajdziesz w odpowiednim dziale. Według statystyk produkcyjnych, aż 7 klinetów zamówiło M5 E34 ze zwykłymi fotelami, wybierająć opcję S940A czyli dodatkowe wyposażenie na życzenie klienta.

Fotel elektrycznyFotel manualny
 
Kierownica. M5 E34 mogło występować tylko z jedną z 5 kierownic, które były oferowane w zależności od rocznika. Wszystkie z tych kierownic były jednak dostępne również w zwykłych modelach E34, wyróżnikiem tutaj jednak jest trzykolorowa nić, którą zszyta była skóra w późniejszych modelach kierownic. 
 
Kierownica nić
 
Poniżej przestawiłem każdą z 5 kierownic występujących w tym modelu.
 
Kierownica 1Kierownica 2Kierownica 3Kierownica 4Kierownica 5
 
Każda z BMW M5 E34 wyposażona była w komputer pokładowy On-board computer (OBC), który znajdował się obok radia, nad panelem sterującym nawiewami. Dostarczał on kierowcy kilku danych takich jak zasięg, średnia prędkość, średnie spalanie czy temperatura zewnętrzna. O wszystkich jego funkcjach można poczytać tutaj. W zależności od rynku OBC mogło mieć napisy w różnych językach.
 
OBC
 
Sterowanie temperaturą wewnątrz kabiny pasażera (klimatyzacją oraz nawiewami) było zawsze dwustrefowe. Mogło być sterowane manualnie (na zdjęciu powyżej) lub automatycznie (na zdjęciu poniżej).
 
Nawiewy
        Powered by cms.wij.pl